Textilní společnost Pegas vyplatí letos dividendu přes 200 mil.Kč (116)


30.8.2007    Zpravodajství ČTK    str. 0   ece  prm
    beh    Pegas
   
 
Praha/Znojmo 30. srpna (ČTK) - Textilní společnost Pegas Nonwovens vyplatí 27. září dividendu sedm milionů eur (přes 200 milionů Kč), což představuje hrubou dividendu 0,76 eura na akcii. ČTK o tom dnes informovalo vedení společnosti Pegas Nonwovens. Vyplacení dividendy bylo závislé na sloučení Pegasu se společností CEE Enterprise, které bylo dokončeno v srpnu.
 
"Předpokládáme progresivní dividendovou politiku, která bude závislá na odpovídajících hospodářských výsledcích společnosti. Vše se bude odvíjet od toho, jakým způsobem nám poroste zisk," řekl dnes novinářům generální ředitel Pegas Nonwovens Miloš Bogdan, který odhad výsledku letošního hospodaření nezveřejnil.
 
Společnosti Pegas Nonwovens v prvním pololetí letošního roku klesl čistý zisk na 2,66 milionu eur z 10,64 milionu eur ve stejném období loňského roku. Vedení firmy pokles zisku přičetlo negativním kurzovým rozdílům, které vyplynuly z oslabení kurzu české koruny vůči euru. Upravený čistý zisk Pegas Nonwovens, tedy bez vlivu kurzových změn a přecenění úrokových swapů, letos v pololetí meziročně vzrostl o 47 procent na 8,66 milionu eur. Celkové konsolidované výnosy společnosti se v prvním letošním pololetí zvýšily meziročně o 1,1 procenta na 60,7 milionu eur.
 
Pegas Nonwovens v prvním pololetí letošního roku snížil svůj celkový finanční dluh o 11 procent na 121,3 milionu eur z 136,2 milionu eur na konci loňského roku. "Po snížení svého zadlužení byl Pegas schopen refinancovat svůj stávající bankovní dluh za mnohem příznivějších podmínek," stojí ve zprávě vedení Pegas Nonwovens.
 
Pegas Nonwovens za šest letošních měsíců zvýšil celkovou produkci o 5,4 procenta na 27.900 tun textilií. "Meziroční nárůst produkce byl dosažen v prvním i druhém čtvrtletí 2007, přestože nedošlo k navýšení výrobních kapacit," uvedlo vedení společnosti Pegas Nonwovens.
 
Pegas Nonwovens v říjnu zprovozní osmou výrobní linku, díky které má od ledna příštího roku zvýšit roční výrobní kapacitu o 15.000 tun textilií. "Společnost zahájila projekt výstavby nové, deváté výrobní linky, jenž bude stát opět ve Znojmě a předložila žádost o investiční pobídky české vládní agentuře CzechInvest," stojí ve zprávě vedení Pegas Nonwovens. Devátá výrobní linka by měla zvýšit roční produkci firmy o dalších zhruba 16.000 tun textilií, termín jejího zprovoznění vedení Pegas Nonwovens nezveřejnilo.
 
Pegas Nonwovens patří mezi přední světové výrobce netkaných textilií na bázi polypropylenu a polyetylenu. Sídlo společnosti se nachází ve Znojmě, výrobní závody má v Bučovicích a ve Znojmě-Příměticích. Zhruba 85 procent textilií prodává Pegas na evropských trzích a v Rusku. Od loňského prosince se s akciemi společnosti obchoduje na pražské burze.
 
Loni skupina skupina Pegas Nonwovens vykázala pokles čistého zisku o 22,3 procenta na 20,71 milionu eur (575 milionů korun). I to však překonalo očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 19,68 milionu eur. Tržby společnosti v minulém roce stouply meziročně o 10,5 procenta na 120,94 milionu eur (3,36 miliardy korun).
 
Dosavadní majoritní akcionář firmy Pamplona Capital Partners se letos v létě rozhodl najednou prodat celý svůj 43,4procentní podíl, balík více než čtyř milionů akcií v hodnotě 780 korun. Prodej akcií vynesl Pamploně 3,1 miliardy korun. Výsledkem byla změna ve struktuře akcionářů, kdy 98 procent akcií Pegas Nonwovens je nyní v držení drobných akcionářů a zbývající dvě procenta drží vrcholový management.

Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 23154
tel.: +420 515 262 411
fax: +420 515 262 511
e-mail: info@pegas.cz
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 51762
Zavřít okno